środa, 15 października 2014

Miasta warte odwiedzenia

 Lubelskie - największe atrakcje
Zamość bywa nazywany "perłą renesansu" i "Padwą Północy" i w pełni na te miana zasługuje. Miasto otaczają typowo renesansowe fortyfikacje bastionowe. Większość zabudowy stanowią renesansowe kamienice, a katedra należy do najwybitniejszych osiągnięć architektury późnego renesansu. Wreszcie Zamość jest szczytowym osiągnięciem renesansowej myśli urbanistycznej i wymieniany wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie. 
Lubelskie - największe atrakcje
 Ka­zi­mie­rza Dol­ne­go nie da się po­rów­nać z żad­nym innym miej­scem w Pol­sce. Jego wy­jąt­ko­we wa­lo­ry urba­ni­stycz­ne są re­zul­ta­tem har­mo­nij­ne­go wkom­po­no­wa­nia ar­chi­tek­tu­ry w uroz­ma­ico­ny pej­zaż. Cen­trum miej­sco­wo­ści leży w prze­ślicz­nej do­li­nie, oto­czo­nej wy­so­ki­mi na kil­ka­dzie­siąt me­trów za­le­sio­ny­mi wzgó­rza­mi, prze­ora­ny­mi przez głę­bo­kie les­so­we wą­wo­zy. Ka­me­ral­ność, urze­ka­ją­cy wdzięk sta­rej za­bu­do­wy i ar­ty­stycz­ny kli­mat skła­da­ją się na nie­za­po­mnia­ny na­strój mia­stecz­ka. 
 Lubelskie - największe atrakcje
 Lu­blin na­zy­wa­ny jest sto­li­cą wschod­niej Pol­ski - jest naj­więk­szym i naj­pręż­niej roz­wi­ja­ją­cym się mia­stem po tej stro­nie Wisły. Bo­ga­ta hi­sto­ria oraz po­ło­że­nie w wie­lo­kul­tu­ro­wym tyglu sta­no­wią o jego szcze­gól­nych wa­lo­rach. Naj­sław­niej­sza ulica Lu­bli­na - Kra­kow­skie Przed­mie­ście - to od­ci­nek sta­re­go trak­tu bie­gną­ce­go od zamku przez Grodz­ką, rynek i Bramę Kra­kow­ską ku daw­nej sto­li­cy Pol­ski. W 1569 r. w Lu­bli­nie ze­brał się sejm, który uchwa­lił umoc­nie­nie związ­ku Pol­ski i Litwy. Za­de­cy­do­wa­ło to o lo­sach na­szej czę­ści kon­ty­nen­tu na na­stęp­nych kilka stu­le­ci i prze­szło do hi­sto­rii pod nazwą unii lu­bel­skiej. To naj­słyn­niej­szy epi­zod w dłu­gich i bo­ga­tych dzie­jach mia­sta. 
 Lubelskie - największe atrakcje
 Chełm, z pięk­ny­mi ba­ro­ko­wy­mi bu­dow­la­mi i pod­ziem­nym la­bi­ryn­tem wy­ku­tym w kre­do­wym pod­ło­żu na­le­ży do naj­pięk­niej­szych miast wschod­niej Pol­ski. Cen­trum mia­sta to po­dłuż­ny rynek wy­ty­czo­ny w śre­dnio­wie­czu - ota­cza­ją go XIX- i XX-wiecz­ne domy. Naj­cen­niej­szym za­byt­kiem mia­sta jest ko­ściół po­pi­jar­ski - świą­ty­nia jest jedną z naj­cie­kaw­szych re­ali­za­cji póź­ne­go ba­ro­ku w Pol­sce. Ko­niecz­nie trze­ba zwie­dzić wy­ku­te w kre­do­wej skale pod­zie­mia - ko­ry­ta­rze utwo­rzy­ły w końcu nie­zwy­kły, 15-ki­lo­me­tro­wy la­bi­rynt, któ­re­go 2-ki­lo­me­tro­wy od­ci­nek udo­stęp­nio­ny zo­stał tu­ry­stom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz