środa, 15 października 2014

Mazury cud natury

Jezioro Warnołty to raj dla ptaków. Żyje ich tam kilkadziesiąt gatunków, w tym orzeł bielik. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy i zakaz łowienia ryb.






 

Jezioro Mokre znajduje się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest największym zbiornikiem Pojezierza Mrągowskiego. Jezioro o urozmaiconej i rozwiniętej linii brzegowej z pięcioma wyspami. Konfiguracja dna bardzo urozmaicona. Brzegi wysokie, niekiedy strome. Roślinność wodna uboga. Roślinność zanurzona: rdestnice, ramienice, rogatek.
 

Jezioro Majcz Wielki  leżące około 8 km na zachód od Mikołajek w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zbiornik ma rozwiniętą linię brzegową z jedną zalesioną wyspą. Rzeźba dna zróżnicowana. Jezioro obficie zarośnięte. Roślinność zanurzona to: wywłócznik, mech wodny, ramienice.

Miasta warte odwiedzenia

 Lubelskie - największe atrakcje
Zamość bywa nazywany "perłą renesansu" i "Padwą Północy" i w pełni na te miana zasługuje. Miasto otaczają typowo renesansowe fortyfikacje bastionowe. Większość zabudowy stanowią renesansowe kamienice, a katedra należy do najwybitniejszych osiągnięć architektury późnego renesansu. Wreszcie Zamość jest szczytowym osiągnięciem renesansowej myśli urbanistycznej i wymieniany wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie. 
Lubelskie - największe atrakcje
 Ka­zi­mie­rza Dol­ne­go nie da się po­rów­nać z żad­nym innym miej­scem w Pol­sce. Jego wy­jąt­ko­we wa­lo­ry urba­ni­stycz­ne są re­zul­ta­tem har­mo­nij­ne­go wkom­po­no­wa­nia ar­chi­tek­tu­ry w uroz­ma­ico­ny pej­zaż. Cen­trum miej­sco­wo­ści leży w prze­ślicz­nej do­li­nie, oto­czo­nej wy­so­ki­mi na kil­ka­dzie­siąt me­trów za­le­sio­ny­mi wzgó­rza­mi, prze­ora­ny­mi przez głę­bo­kie les­so­we wą­wo­zy. Ka­me­ral­ność, urze­ka­ją­cy wdzięk sta­rej za­bu­do­wy i ar­ty­stycz­ny kli­mat skła­da­ją się na nie­za­po­mnia­ny na­strój mia­stecz­ka. 
 Lubelskie - największe atrakcje
 Lu­blin na­zy­wa­ny jest sto­li­cą wschod­niej Pol­ski - jest naj­więk­szym i naj­pręż­niej roz­wi­ja­ją­cym się mia­stem po tej stro­nie Wisły. Bo­ga­ta hi­sto­ria oraz po­ło­że­nie w wie­lo­kul­tu­ro­wym tyglu sta­no­wią o jego szcze­gól­nych wa­lo­rach. Naj­sław­niej­sza ulica Lu­bli­na - Kra­kow­skie Przed­mie­ście - to od­ci­nek sta­re­go trak­tu bie­gną­ce­go od zamku przez Grodz­ką, rynek i Bramę Kra­kow­ską ku daw­nej sto­li­cy Pol­ski. W 1569 r. w Lu­bli­nie ze­brał się sejm, który uchwa­lił umoc­nie­nie związ­ku Pol­ski i Litwy. Za­de­cy­do­wa­ło to o lo­sach na­szej czę­ści kon­ty­nen­tu na na­stęp­nych kilka stu­le­ci i prze­szło do hi­sto­rii pod nazwą unii lu­bel­skiej. To naj­słyn­niej­szy epi­zod w dłu­gich i bo­ga­tych dzie­jach mia­sta. 
 Lubelskie - największe atrakcje
 Chełm, z pięk­ny­mi ba­ro­ko­wy­mi bu­dow­la­mi i pod­ziem­nym la­bi­ryn­tem wy­ku­tym w kre­do­wym pod­ło­żu na­le­ży do naj­pięk­niej­szych miast wschod­niej Pol­ski. Cen­trum mia­sta to po­dłuż­ny rynek wy­ty­czo­ny w śre­dnio­wie­czu - ota­cza­ją go XIX- i XX-wiecz­ne domy. Naj­cen­niej­szym za­byt­kiem mia­sta jest ko­ściół po­pi­jar­ski - świą­ty­nia jest jedną z naj­cie­kaw­szych re­ali­za­cji póź­ne­go ba­ro­ku w Pol­sce. Ko­niecz­nie trze­ba zwie­dzić wy­ku­te w kre­do­wej skale pod­zie­mia - ko­ry­ta­rze utwo­rzy­ły w końcu nie­zwy­kły, 15-ki­lo­me­tro­wy la­bi­rynt, któ­re­go 2-ki­lo­me­tro­wy od­ci­nek udo­stęp­nio­ny zo­stał tu­ry­stom.

Zakątki Polski warte zobaczenia

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię. Warto zobaczyć przede wszystkim zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu, czy też zamek w Pieskowej Skale.

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym. Bagienna Dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze.

 Błędne Skały. Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych i obejmuje obszar 21 hektarów. To istny labirynt złożony z zadziwiających form skalnych, wąskich przejść, szczelin i tuneli, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze. Kształty znajdujących się tu skałek są niesamowite. Można wyróżnić głowy, grzyby, wysokie baszty, bramy, kamienne postacie z piaskowca.